Blog

Kahve Varyeteleri

Kahve Varyeteleri

Bu haftaki yazımda kahve ağacı çeşitlerini ele almak istedim. İçtiğimiz bir fincan kahvenin tadsal bileşenlerinde bir çok etken var. Bunlardan bazıları o sezondaki yağış miktarı, kahve meyvesinin dalında ne kadar uzun kaldığı, toprağının özellikleri, işlenme şekli gibi inceliklerdir.

Kahve ağacının cinsi de içtiğimiz kahvenin nasıl bir tada sahip olacağında beklentilerimizi belirleyen bir faktördür.  Örneğin Arabica ailesine ait olan Bourbon ağaçlarından gelen kahveler daha meyvemsi ve tatlı olurken, Robusta ailesine ait olan bir ağaçtan gelen kahve daha acı ve düz bir tada sahip olacaktır.

Kahve tarımı ile uğraşan çifçilerin tadsal açıdan isteklerinin yanı sıra,  rekolte oranı, hastalıklara karşı direnç ve budama, gübre ihtiyacı gibi faktörler ekilecek ağacın cinsini belirler.  Çiftçiler doğada kendi başına yetişen ağaç çeşitlerini tercih ettikleri gibi istedikleri özelliklerde ağaçları elde etmek için çeşitli ağaçları birleştirme (hibrit) yöntemine de gitmiştir. Örnek vermek gerekirse CATUAİ ağacı; Mundo Nova ağacının hastalığa karşı direncini, Cattura’nın bol meyve verme özelliğini almak için insan eliyle hibrit edilmiştir.

Dünyada en çok tarımı yapılan ağaç çeşitlerini Caffea Arabica ve Caffea Canephora (Robusta) olarak iki ana gruba ayırabiliriz. Arabica kahve üretiminin %60’ını oluşturmaktadır. Ve severek içtiğimiz birçok kahve Arabica sınıfına aittir. Bu yüzden  Arabica sınıfına ait en çok tercih edilen birkaç varyateye örnek vererek bu yazımı sonlandırmak istiyorum.

Kahvenin uçsuz bucaksız ve kahverengi dünyası  hakkında minik bilgiler paylaşmaya devam edeceğim bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Blog sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Not: Yazıda paylaştığımız resimde kahve ağacı ailesini ve çeşitlerini daha detaylı görebilirsiniz.

TYPİCA:  İlk keşfedilen varyetedir. Ve Arabica’nın atası diyebiliriz. Bilinen bir çok variyete Typica’dan gelmiştir.  Her türlü ortamda yetişir. Rekolte oranı iyidir. Fakat hastalık ve zararlılara karşı direnci zayıftır.

BOURBON: Bu ağaçlar diğer  türlere göre daha fazla bakıma ihtiyaç duyar ve bir çok ağaçtan daha düşük rekolteye sahiptir. Daha kısa bir ağaç türüdür. Tatlı ve meyvemsi tadı tercih edilme sebebidir.

CATURRA: Bourbon’un ağacından gelen bir çeşittir. En bol meyve veren ağaçlardan biridir.

GESHA: Etiyopya’nın Gesha kasabasında bulunur. Panamaya yetiştirilmek için götürülür. En pahalı varyetelerden biridir. Yetiştirilmesi ve bakımı en zor olan ağaçlardan biridir. Ve açık arttırma ile satılır. Floral tadlara sahiptir.

Herhangi bir yorum yok.

Lütfen bir yorum yazın.